Нутраген - Колаген од тип 1, 500ml
 • Нутраген - Колаген од тип 1, 500ml

Нутраген - Колаген од тип 1, 500ml

2.495 MKD
без ДДВ: 2.114 MKD
Шифра на производ: 1
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

 

Комплекс со колаген, хијалуронска киселина, витамини и минерали..........ЗА ЖИВОТ

ВО ДВИЖЕЊЕ!

Колагенот е најважниот протеин во човечкото тело, со застапеност од 35% од сите протеини, тој е главна компонента на сите сврзни ткива, мускулите, крвните садови, го овозможува интегритетот на ткивата, еластичноста и регенерацијата на кожата, коските, зглобовите и `рскавицата. Различни типови на колаген се наоѓаат во различни делови од телото, но најзастапен е колаген тип I. Продукцијата на колаген во нашето тело е најголема во 20-тите години, а потоа постепено опаѓа со што настанува и постепено пропаѓање на колагенските влакна во сите сврзни ткива. Затоа кај одредени луѓе е потребно дополнително внесување на колаген.

NutrаGen Collagen претставува комплекс од хидролизиран колаген тип I од риба, хијалуронска киселина, витамини А, Ц, Д3, Б-комплекс и минерали цинк и бакар. Содржи хидролизиран колаген Peptan™ во форма на пептиди, кои се веќе разделени во соодветна големина за апсорпција во човечкото тело. Молекуларната маса на пептидите во Peptan™ е оптимизирана за најдобра апсорпција и изнесува 5000 Da. Најзастапени аминокиселини во состав на Peptan™ се пролин/хидроксипролин (25%), глицин (21%) и глутаминска киселина (11%).

"Од сите придобивки од користењето на Нутраген најсреќен сум што исчезна болката во колената и зглобовите и сега можам во целост и без проблем да ги изработам тежинските тренинзи."- Мирко Пeтровски IFFB професионален боди билдер.

 

NutrаGen Collagen и неговите мултитаргетирани дејства:

 • Придонесуваат за регенерација и зараснување на тетивите и лигаментите
 • Придонесуваат во состојба на остеопороза преку стимулирање на остеобласти, намалување на губитокот на коскената маса и враќање на природната еластичност и цврстина на коските
 • Придонесуваат за намалување на болката во зглобовите и симптомите кај пациенти со остеоартритис
 • Придонесуваат за зацврстување и регенерација на зглобовите и сврзното ткиво
 • Придонесуваат за нормална продукција на колаген и еластин
 • Има улога во подобрувањето на изгледот на кожата (хидратација, еластичност, тонус) и може да придонесе за намалување на брчките

 

Витамините и минералите во оваа формулација имаат повеќекратни дејства и придонесуваат :

 • За одржување на нормална кожа, слузокожа, нокти и коса
 • За одржување на здрави заби, непца, коски и `рскавици
 • Во правилното создавање на колаген, одржување на нормално сврзно ткиво, коски и мускули
 • За намалување на замор и исцрпеност
 • За нормална функција на имунолошкиот систем и за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • За нормално функционирање на когнитивната, психолошката и функцијата на нервниот систем

Хијалуронската киселина има клинички докажана улога во намалување на болката и симптомите на остеоартритис. Исто така допринесува за одржување на нормалната хидратација на кожата како и за намалување на знаците на стареење на кожата.

NutrаGen Collagen е во форма на течност за пиење и содржи мерна чашка за полесно дозирање. Има пријатна арома на цреша и не остава вкус на риба во устата.

ДОЗИРАЊЕ

Се зема како додаток на исхрана за возрасни, една мерна чашка (30 ml) дневно, на празен желудник, препорачливо пред спиење. Може да се консумира чисто или да се раствори во половина чаша вода.

 

СОСТАВ - една мерна чашка (30 ml) содржи:

Хидролизиран колаген Peptan™ 10000 mg, хијалуронска киселина 50 mg, витамин А 800 μg, витамин Ц 80 mg, витамин Д 5 μg, витамин Б2 1,6 mg, витамин Б3 16 mg, витамин Б5 (пантотенска киселина) 4 mg, витамин Б6 1,4 mg, витамин Б7 (биотин) 50 μg, цинк 10 mg и бакар 500 μg.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Pharmagen © 2018. UKION SHOPS